Libovolná pistole 23.9.2017

Libovolná pistole je jedna z nejstarších a zároveň jedna z netěžších střeleckých disciplín, která je považována za královskou a která byla střílena již na LOH 1896 v Athénách.

V této disciplíně se používá ráže 5,6mm s okrajovým zápalem, typicky tedy ráže .22 LR. Dalším specifikem je, že pistole se nabíjí po jedné ráně. U pistole jsou povoleny anatomické střenky a není nijak omezena tuhost spouště ani délka hlavně. Střílí se s otevřenými mířidly na 50m na mezinárodní pistolový terč 50/20 a to jednou rukou. Zpravidla se střílí 2×30 ran.

Faktem je, že tato disciplína u nás, ale asi nejen u nás, vymírá. Dalo by se říct, že uspěchanost dnešní doby se projevuje i v oblíbenosti zbraní a střeleckých disciplín (jasně, možná to není uspěchaností doby, ale bezpečnostní situací a obavami lidí, nebo taky módou ;-), ale to by bylo na samostatný článek). Jednoznačně dominují poloautomatické zbraně a “rychlopalné” disciplíny, kde se nevyžaduje až taková přesnost, jako spíše “nasázet” co nejrychleji několik ran do vitální zóny postavy :-). Nic proti těmto disciplínám, jsou zábavné a je zřejmé, že v praxi použitelnější, ale taky finančně mnohem nákladnější ;-).

Rádi bychom libovolnou pistoli u nás na střelnici oživili a proto Vás zveme na soutěž Malá mířenka 50m, která se bude konat dne 23.9.2017 od 9:00.

Vyhrabejte vaše Drulovy a podobné zapomenuté klenoty z nejtemnějších koutů vašich trezorů, oprašte je, přijďte z nich u nás na střelnici vyhnat pavouky a vychutnejte si ten pocit, když se na 50m jednou rukou trefíte do černého!

Bude se střílet 2×25 ran, ale protože drtivá většina lidí si netroufá střílet na 50m, bude se nejprve, jako taková rozcvička ;-), střílet 25 ran na 25m a pak dalších 25 ran na 50m, v obou případech jednou rukou.

Podotýkám, že můžete střílet i poloautomatickou pistolí (MPi), ale nabíjet budete po jedné ráně.

Doufám, že se nás sejde více než já :-)).

Za AVZO SK Chvalšiny se na Vaši účast se těší
Petr Macháček

P.S.: Velmi uvítám, když mi svou účast nahlásíte několik dnů předem na adresu petr.machacek(zavináč)gmail.com, kvůli občerstvení a tak, ale není to podmínkou a jako na všech našich soutěžích platí, že registrovat se lze v den konání akce těsně před jejím začátkem.